TIEDOTE: Mitä aikaa on tämä? – Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko 2026 käynnistyy viikon päästä

Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikkoa vietetään ensi viikolla 8.–12.7.2026 Kustavin ainutlaatuisessa saaristolaismiljöössä. Viisipäiväisen kirjallisuusfestivaalin ohjelmisto on jälleen runsas, ja mukaan mahtuu kaikkea kunnianhimoisista teatteriesityksistä syväluotaaviin keskustelutilaisuuksiin ja informatiivisista yleisöluennoista koskettavaan konserttimusiikkiin.

Vuodesta 1999 lähtien vietetyn Kilpi-viikon teema kysyy tänä vuonna: Mitä aikaa on tämä? Bertolt Brechtin vuonna 1939 kirjoittaman ja Brita Polttilan suomentaman Tuleville sukupolville -runon kysymyksen kautta tarkastellaan taiteen mahdollisuuksia ja merkitystä ajassa, jota leimaavat yhtä aikaa kriisit, epävarmuus sekä tarve ymmärtää maailmaa.

– Kovina aikoina tarvitsemme taidetta. Taiteen tehtävä on puhua ongelmista ja tarjota mahdollisuus kokea jaettuja tunteita. Taide auttaa ymmärtämään maailmaa mutta toisaalta myös pakenemaan sitä hetkeksi. Taiteen äärelle kokoontuminen tuo lohtua, oli aika mitä hyvänsä, ja siihen tarpeeseen kirjallisuusviikkokin vastaa, festivaalin taiteellinen johtaja Elina Kilkku kiteyttää.

Kilpi-viikon kohokohtia:

  • Keskiviikkona 8.7. Mikko Roihan dramatisoima ja Rosa Liksomin romaaniin pohjautuva Väylä, jossa loistaa Olavi Veistäjä -palkittu Ella Mettänen.
  • Torstaina 9.7. Juha Hurmeen ja Roosa Söderholmin eräteatteriesitys Pesä & Reitari, jonka keskiviikkoinen näytös on omistettu Kustavissakin vaikuttaneen Tomi Alatalon muistoksi.
  • Perjantaina 10.7. Kesän 2026 uutuusnäytelmän, Elina Kilkun ohjaaman Gulliver Fantomimian mantereella -esityksen ensi-ilta. Tietokirjapäivää tähdittää vastikään tiedonjulkistamisen valtionpalkinnon pokannut Timo R. Stewart.
  • Lauantaina 11.7. Suomi-palkitun Saimaan teatterin haikean karvas komedia Pieniä hetkiä joissa elimme. Tutkija Douglas Robinsonin luento paneutuu Kilven keskeneräiseksi jääneen teoksen englanninkieliseen käännöstyöhön.
  • Sunnuntaina 12.7. Aino Kallaksen elämä ja runot heräävät henkiin Sade on ohi -luentokonsertissa Kustavin kirkossa.

Oheisohjelmaa on paljon ja muun muassa keskiviikkoisten avajaisjuhlallisuuksien jälkeen käynnistyvä kirkkovenesoutu sekä perjantai-illassa nähtävä open mic -henkinen Festivaaliklubi pitävät huolen siitä, että kävijätkin pääsevät penkeistä parrasvaloihin.

Monitaiteinen kirjallisuusviikko on herättänyt tänä keväänä ja kesänä suurta kiinnostusta jo ennakkoon, mikä on poikkeuksellista tässä ajassa ja siksi erityisen ilahduttavaa. Taiteilijat, esiintyjät, luennoitsijat, vapaaehtoiset ja työntekijät odottavat jo suuresti Kilpi-viikon alkua.

Lämpimästi tervetuloa tieteen, taiteen ja kulttuurin äärelle kesäiseen Kustaviin!

Mitä: Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko
Missä: Esityspaikat ympäri Kustavia
Milloin: Keskiviikosta sunnuntaihin 8.–12.7.2026
Miksi: Festivaalin tavoitteena on tehdä tunnetuksi Volter Kilven elämäntyötä ja saariston kulttuuriperintöä nykypäivän yleisöä kiinnostavalla tavalla.
Muuta: Liput ennakkoon Tiketistä ja tapahtumaviikolla Tuulentuvan tapahtumakeskukselta sekä esityspaikoilta. Tutustu koko ohjelmistoon osoitteessa vkkustavissa.fi/ohjelmisto.

Lisätietoja:
Emma Kaari | tuottaja
p. +358 45 7834 4458 | vkkustavissa@gmail.com
Kuvia median käyttöön täällä.

Muita uutisia

Kesän 2026 ohjelmisto on nyt julkaistu!

Luvassa on upea ja monipuolinen kattaus teatteria ja luentoja sekä paljon muuta! Tämän kesän uusi Kilpi-sovitus on Gulliver Fantomimian mantereella, Elina Kilkun dramatisointi ja ohjaama näyttämöteos, joka pohjautuu Volter Kilven

Lue lisää

Haussa harjoittelija Kirjallisuusviikolle 2026

Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko etsii HARJOITTELIJAA KESÄKSI 2026 Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko etsii korkeakouluharjoittelijaa kahden kuukauden määräaikaiseen työsuhteeseen ajalle 1.6.–31.7.2026. Kirjailija Volter Kilvelle omistettua kirjallisuusfestivaalia on järjestetty vuodesta 1999 Suomen

Lue lisää

Tuulentuvan info ja kahvion aukioloajat

Tapahtumainfo ja -kahvio Tuulentuvalla Kilpi -viikolla! Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikolla 9.-13.7.2025 tapahtuman info- ja lipunmyyntipiste Tuulentuvalla (Tuulentuvantie 3) palvelee tapahtumakävijöitä seuraavasti: Ke 9.7. klo 11.00–15.00 & klo 17.00–21.00 To 10.7.

Lue lisää

Päivitetty 1.7.: Ohjelmistomuutokset ja lisäykset Kilpi-viikolle 2025

Ohjelmistomuutos: Tarja Tuovinen vieraaksi sunnuntaina 13.7. Valitettavasti kirjailija Antti Tuuri joutuu peruuttamaan osallistumisensa Volter Kilpi Kustavissa ‑kirjallisuusviikolle sunnuntaina 13.7. Iloksemme saamme kuitenkin vieraaksemme kirjailija Tarja Tuovisen, joka esittelee teoksensa Afroditen lokikirja. Afroditen lokikirja pohjautuu

Lue lisää